2. Early Mongolian

#52shadesofAlexander

Wczesna wersja mongolska

Wydanie: Cleaves, Francis Woodman. An Early Mongolian Version of the Alexander Romance. Cambridge, Mass., 1959, pp. 99. Dostępne w JSTORze po zalogowaniu.

 

Fragmentarycznie zachowana wersja “Romansu”. Aleksander (Sulqarnai – imię ewidentnie będące wariantem koranicznej wersji imienia Aleksandra) spotyka w mieście Misr starca żyjącego od 3000 lat i chce się dowiedzieć, jak to osiągnąć. Ergo lezie na górę Sumur, stamtąd ogląda – bo jest tak wysoko – cały świat (śliczny wariant legendy o locie Aleksandra!). Z marzeń o nieśmiertelności nic nie wyjdzie, Sulquarnai załapie się jedynie na awanturę ze strony Garudy (yup, plus minus tego Garudy). Następnie nasz bohater wybierze się, mimo sprzeciwu towarzyszy, na dno morza. Wróciwszy stamtąd, wybiera się do krainy wiecznej ciemności, gdzie dostaje szansę na nieśmiertelność, ale – po namyśle – ją odrzuca. Wodą życia podlewa za to drzewko cyprysu, które właśnie dlatego jest wiecznie zielone (ładna ajtiologia). W ostatnim zachowanym fragmencie, trudnym do zrozumienia z racji stanu, w jakim jest przekazany tekst (głównie chodzi o fizyczne uszkodzenia materiału) Aleksander podaje szczegółowe dyspozycje co do swojego pogrzebu i generalnie tego, co się ma stać po jego śmierci – żąda, między innymi, obwożenia swojego ciała przez rok dookoła całej ziemi i zebrania po tysiącu różnych rzeczy i osób, bez szczegółowego określenia, po co.

 

Tekst mógł być przekładem z tureckiego; wyraźne są podobieństwa narracyjne do legend o Aleksandrze znanych z  tradycji perskiej i oczywiście koranicznej. “Deplorable state of preservation”, o którym mówi wydawca, to niestety mało powiedziane. Datuje się go na XIII wiek.

Advertisements

One thought on “2. Early Mongolian

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s